Aktualności

KE sprawdzi polskie ciepłownie 25 października 2019 KE sprawdzi polskie ciepłownie Czy wsparcie państwa na modernizację pięciu systemów ciepłowniczych w Polsce było zgodne z unijnymi przepisami? Komisja Europejska wszczęła szczegółowe postępowanie wyjaśniające w sprawie pięciu gmin w województwie podkarpackim. Modernizacja nie doprowadzi do ograniczenia wykorzystania węgla, zatem nie spełni kryterium „efektywnego systemu ciepłowniczego”.
Chorwacja gotowa do Schengen 24 października 2019 Chorwacja gotowa do Schengen Chorwacja podjęła kroki niezbędne do spełnienia warunków koniecznych do pełnego stosowania przepisów i norm strefy Schengen – ocenia Komisja Europejska. Teraz kolejne decyzje należą do krajów UE. Strefa Schengen jest największym obszarem swobodnego przepływu osób na świecie, obejmującym obecnie 26 państw. – To jedno z największych i najbardziej wymiernych osiągnięć integracji europejskiej – ocenił komisarz Dimitris Avramopoulos.
Nasz ocean, nasza przyszłość 23 października 2019 Nasz ocean, nasza przyszłość Oceany są nie tylko naszym wspólnym bogactwem, lecz także naszą przyszłością – powiedział komisarz Neven Mimica ogłaszając 22 nowe zobowiązania UE na rzecz czystych, zdrowych i bezpiecznych oceanów. Jednocześnie uruchomione zostanie narzędzie „Ocean Tracker” – interaktywna mapa służąca do kontroli postępów w realizacji tych zobowiązań.
Europejski Tydzień Umiejętności Zawodowych 16 października 2019 Europejski Tydzień Umiejętności Zawodowych Szybki postęp technologiczny zwiększa potrzebę ciągłego uczenia się. Dlatego Komisja Europejska wspiera praktykę kształcenia się przez całe życie. Szczególne miejsce w polityce społecznej zajmuje kształcenie zawodowe, które KE promuje m.in. podczas Europejskiego Tygodnia Umiejętności Zawodowych. W tym roku odbędzie się on w Helsinkach w dniach 14–18 października.  
Konkurs fotograficzny Selfie+ 7 października 2019 Konkurs fotograficzny Selfie+ Jeszcze do końca października można przesyłac zgłoszenia do udziału w konkursie SELFIE +, który jest okazją dla beneficjentów programów realizowanych przez Fundację Systemu Edukacji do podzielenia się efektami ich pracy. Na zwycięzców czekają atrakcyjne nagrody.
880 mln euro na polską kolej 4 października 2019 880 mln euro na polską kolej W ramach polityki spójności Komisja Europejska przyjęła dwa projekty dotyczące ulepszenia polskiej sieci kolejowej, zwiększenia jej przepustowości oraz zagwarantowania szybkich i bezpiecznych przewozów. Pierwszy projekt obejmuje modernizację korytarza kolejowego między Śląskiem a Łódzkiem, drugi – zakup taboru przystosowanego do przewozu kontenerów.
Mazowiecki łącznik Bałtyku z Adriatykiem 3 października 2019 Mazowiecki łącznik Bałtyku z Adriatykiem UE sfinansuje modernizację polskiego fragmentu korytarza transportowego Bałtyk-Adriatyk, będącego jednocześnie częścią europejskiego szlaku E77 łączącego Budapeszt z granicą rosyjską w Estonii. Ponad 240 mln euro zostanie zainwestowane w przebudowę 70-kilometrowego odcinka drogi ekspresowej S7 od Napierek do Płońska, na północy województwa mazowieckiego.    
Smerfy sprzątają plaże 23 września 2019 Smerfy sprzątają plaże Pracownicy instytucji UE dołączają do lokalnych społeczności w Europie i na świecie, aby pomagać w sprzątaniu plaż z odpadów morskich. Tegoroczna kampania #EUBeachCleanUp, która trwa od 19 sierpnia, potrwa do października. Jej kulminacją będzie Międzynarodowy Dzień Sprzątania Wybrzeża (sobota 21 września), obejmujący działania prowadzone w ponad 80 krajach na wszystkich zamieszkanych kontynentach.
Europejski Dzień Języków w Szkole Podstawowej i 19 września 2019 Europejski Dzień Języków w Szkole Podstawowej im. gen. Józefa Bema w Starym Polu Europejski Dzień Języków obchodzony jest 26 września. Punkt Informacji Europejskiej Europe Direct-Dzierzgoń świętował ten dzień wraz z klasami VIII ze Szkoły Podstawowej im. gen. Józefa Bema w Starym Polu już dzisiaj, tj. 19.09.  
Trzy lata Korpusu Solidarności 17 września 2019 Trzy lata Korpusu Solidarności - W rekordowym czasie wdrożyliśmy nowy program umożliwiający młodych ludziom i organizacjom wspieranie innych, co z kolei pomaga nam budować bardziej spójne i opiekuńcze społeczeństwo – powiedział komisarz Tibor Navracsics z okazji trzecich urodzin Europejskiego Korpusu Solidarności. To projekt, który pozwala młodym ludziom pomagać potrzebującym, a przy okazji zdobywać doświadczenie i umiejętności zawodowe.
UE wesprze polskie drogi i kolej 16 września 2019 UE wesprze polskie drogi i kolej UE przeznaczy 676 mln euro na poprawę infrastruktury kolejowej i drogowej w Polsce. KE przyjęła trzy duże projekty w ramach polityki spójności, które pozwolą na modernizację oraz poprawę bezpieczeństwa przy jednoczesnym zmniejszeniu kosztów i skróceniu czasu podróży. Unowocześniony zostanie system komunikacji, przebudowana linia kolejowa na Śląsku, powstanie też obwodnica Nowego Miasta Lubawskiego.
Szczepienia ratują życie 13 września 2019 Szczepienia ratują życie Promocja wiedzy o szczepieniach oraz powstrzymywanie w ten sposób chorób w skali globalnej – to temat odbywającego się w Brukseli pierwszego światowego szczytu w sprawie szczepień organizowanego przez KE i Światową Organizację Zdrowia (WHO). Narastającym problemem w wielu krajach, również w Europie, jest też kwestionowanie skuteczności szczepień oraz przywoływanie rzekomych skutków ubocznych.
Unia, która mierzy wyżej 10 września 2019 Unia, która mierzy wyżej Polski prawnik i wieloletni europoseł Janusz Wojciechowski ma w nowej Komisji Europejskiej odpowiadać za rolnictwo. Nowo wybrana przewodnicząca Ursula von der Leyen przedstawiła swój zespół i nową strukturę KE w kolejnej kadencji. - Komisja pod moim przewodnictwem będzie działać w sposób geopolityczny i konsekwentnie prowadzić zrównoważoną politykę  – powiedziała von der Leyen.
Ośmioro młodych ludzi, dwie trasy, jedna Europa. 9 września 2019 Ośmioro młodych ludzi, dwie trasy, jedna Europa. Następny przystanek: Polska Od 29 sierpnia do 29 września trwa projekt Road Trip, w ramach którego ekipa ośmiu młodych ludzi wyruszyła na pięciotygodniową podróż, aby odwiedzić 17 krajów i ponad 30 regionów Europy. W dwóch czteroosobowych zespołach zwiedzają nieznane im miejsca, spotykają nowych ludzi i poznają lokalne inicjatywy wspierane przez Unię Europejską.
Przygotowania do brexitu bez porozumienia 4 września 2019 Przygotowania do brexitu bez porozumienia Niespełna dwa miesiące przed terminem wystąpienia Wielkiej Brytanii z UE wspólnota dopracowuje scenariusze przewidujące brexit bez porozumienia. Chodzi m.in. o przygotowanie europejskich firm do zminimalizowania zakłóceń w łańcuchach dostaw. W ramach pomocy udostępnione mają zostać środki Europejskiego Funduszu Solidarności i Europejskiego Funduszu Dostosowania do Globalizacji.