Aktualności

Europa widziana z Polski 25 lutego 2020 Europa widziana z Polski Polacy nadal pozytywnie postrzegają Unię Europejska, czują się jej obywatelami, jednak niezmiennie z nieufnością podchodzą do wspólnej waluty – wynika z najnowszego badania opinii Standardowy Eurobarometr 92. Wśród spraw, które niepokoją, na czołowych miejscach wymieniane są wzrost cen i kosztów utrzymania oraz kondycja służby zdrowia.
Cyfrowa przyszłość Europy 20 lutego 2020 Cyfrowa przyszłość Europy Pragnę, by cyfrowa Europa odzwierciedlała to, co w niej najlepsze – otwartość, sprawiedliwość, różnorodność, demokratyczność i pewność siebie - powiedziała przewodnicząca KE Ursula von der Leyen prezentując strategie dotyczące sztucznej inteligencji i wykorzystania danych. Przewidują one m.in. inwestycyjne wspieranie wiarygodnych technologii służących w wielu dziedzinach życia – od cyberbezpieczeństwa po transport i media.
Raje podatkowe na cenzurowanym 19 lutego 2020 Raje podatkowe na cenzurowanym Ministrowie finansów UE uaktualnili unijny wykaz jurysdykcji podatkowych niechętnych współpracy. Do wykazu dodano cztery kraje lub terytoria – Kajmany, Palau, Panamę i Seszele – ponieważ nie zastosowały się one w wyznaczonym terminie do wymaganych standardów. - Dotychczas zbadaliśmy systemy podatkowe w 95 krajach i większość jest obecnie zgodna ze standardami dobrego zarządzania – powiedział komisarz Paolo Gentiloni.
100 mln euro na klimatyczne projekty LIFE 18 lutego 2020 100 mln euro na klimatyczne projekty LIFE 101,2 mln euro zostanie przeznaczone na inwestycje w najnowsze projekty w ramach programu działań na rzecz środowiska i klimatu (LIFE) - zadecydowała Komisja Europejska. Finansowanie pozwoli wesprzeć dziesięć dużych projektów, które będą realizowane na Cyprze, w Estonii, Francji, Grecji, Irlandii, na Łotwie, na Słowacji, w Czechach i w Hiszpanii.
17.02.2020 - LE w ZS im. C.K. Norwida w Dzierzgoni 17 lutego 2020 17.02.2020 - LE w ZS im. C.K. Norwida w Dzierzgoniu Kolejne lekcje europejskie za nami. Tym razem gościliśmy w ZS im. C.K. Norwida w Dzierzgoniu, gdzie kolejna grupa uczniów przygotowuje się do wyjazdu na praktyki zawodowe do niemieckiej Turyngii w ramach europejskiego programu Erasmus Plus.  
Dzień Zakochanych 14 lutego 2020 Dzień Zakochanych
Handel wspiera prawa człowieka 12 lutego 2020 Handel wspiera prawa człowieka Handel jest jednym z kluczowych narzędzi, jakimi dysponuje UE, aby wspierać poprawę sytuacji na całym świecie w zakresie praw człowieka, praw pracowniczych i dobrych rządów – powiedział Josep Borell prezentując sprawozdanie dotyczące systemu preferencji taryfowych. Eksport do UE z krajów korzystających z tego przywileju osiągnął w 2018 r. rekordową wartość 69 mld euro.
Miliardy dla małych i średnich firm 7 lutego 2020 Miliardy dla małych i średnich firm Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK) podpisał z Europejskim Funduszem Inwestycyjnym (EFI) umowę dotyczącą dodatkowych środków na wsparcie małych i średnich przedsiębiorstw w Polsce. Dzięki tej umowie z unijnego programu COSME wartość zabezpieczonych kredytów dla MŚP może sięgnąć łącznie 10,5 miliarda zł. Od początku działania programu pula dostępnych środków wzrosła już 10-krotnie: z pierwotnego poziomu 800 mln zł do 8,4 mld zł.  
Plan walki z rakiem - konsultacje 6 lutego 2020 Plan walki z rakiem - konsultacje Razem możemy dokonać zmian: za sprawą profilaktyki, badań naukowych i nowej strategii w zakresie danych, a także dzięki równości w leczeniu – powiedziała przewodniczącą KE Ursula von der Leyen z okazji Światowego Dnia Walki z Rakiem. Ruszają ogólnounijne konsultacje publiczne na temat europejskiego planu walki z tą chorobą. Co roku w Unii Europejskiej raka diagnozuje się u 3,5 mln osób.
Lekcje europejskie w SP im. Jana Pawła II w Czarn 5 lutego 2020 Lekcje europejskie w SP im. Jana Pawła II w Czarnem Dolnem Po feriach w województwie pomorskim znowu rozpoczęliśmy lekcje europejskie w szkołach.
E-zakupy z wadami 4 lutego 2020 E-zakupy z wadami Dwie trzecie stron sklepów internetowych nie spełnia wymogów wynikających z podstawowych unijnych praw konsumenckich – wynika z akcji kontrolnej koordynowanej przez Komisję Europejską. Chodzi przede wszystkim o brak informacji na temat możliwości odstąpienia od umowy, ostatecznej ceny czy kosztów dostawy. W kolejnym kroku krajowe organy będą sprawdzać, czy nieprawidłowości zostały wyeliminowane.
Ambitny plan działania dla UE 29 stycznia 2020 Ambitny plan działania dla UE Europejski Zielony Ład, Europa na miarę ery cyfrowej, gospodarka, która służy ludziom, silniejsza pozycja Europy na świecie, promowanie europejskiego stylu życia, nowy impuls dla demokracji – to sześć wiodących celów, które będą wytyczały kierunek działania KE w 2020 r. Motywem wiodącym pierwszego programu prac jest skuteczne wykorzystanie możliwości, jakie niesie ze sobą transformacja ekologiczna oraz cyfrowa.
Věra Jourová w Warszawie 28 stycznia 2020 Věra Jourová w Warszawie Liczę na równie konstruktywną postawę moich polskich partnerów – deklaruje wiceprzewodnicząca Komisji Europejskiej. Podczas pobytu w Warszawie Věra Jourová ma rozmawiać o kwestiach praworządności m.in. z marszałkami Sejmu i Senatu, ministrem sprawiedliwości oraz prezesami Trybunału Konstytucyjnego i Sądu Najwyższego. Wcześniej podczas pobytu w Polsce komisarz uczestniczyła w obchodach 75. rocznicy wyzwolenia obozu zagłady Auschwitz-Birkenau.
Pamięć o Zagładzie 24 stycznia 2020 Pamięć o Zagładzie Wszystkie państwa członkowskie UE jednoczą się w postanowieniu, by w Europie nie było miejsca na rasizm, antysemityzm i nienawiść pod żadną postacią – piszą we wspólnym oświadczeniu Przewodnicząca Komisji Europejskie, Przewodniczący Rady Europejskiej oraz Przewodniczący Parlamentu Europejskiego z okazji 75. rocznicy wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau.
Parlament chce jednej ładowarki dla wszystkich ur 22 stycznia 2020 Parlament chce jednej ładowarki dla wszystkich urządzeń mobilnych Żeby ułatwić życie konsumentom i ograniczyć ilość elektroodpadów, posłowie do PE wezwali do wprowadzenia wspólnej ładowarki dla wszystkich urządzeń mobilnych.