Nie pal swojego zdrowia

Dodano: 30 maja 2013

Spotkanie odbyło się we wtorek, 28 maja 2013 r. w warszawskiej siedzibie Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce i objęło prezentację najnowszych wyników badań dotyczących opieki nad palaczami oraz aktualne rezultaty kampanii „Eks-palacze. Nic ich nie zatrzyma”, realizowanej z inicjatywy Dyrekcji Generalnej ds. Zdrowia i Polityki Konsumenckiej (DG SANCO) Komisji Europejskiej.

Po powitaniu gości i uczestników konferencji przez Bartosza Zadurę z Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce oraz po krótkim wprowadzeniu moderatora Patryka Kuniszewicza, głos zabrała prof. dr hab. n. med. Dorota Górecka. Przedstawiła ona mechanizmy uzależnienia od tytoniu i przywołała statystyki, z których wynika, że palić zaczynają coraz młodsze dzieci.  Jednocześnie, w odpowiedzi na pytanie "Jak bardzo palenie tytoniu uzależnia?", prof. Górecka stwierdziła, że nawet okazjonalne palenie może w przyszłości zamienić się w nałóg i dlatego warto całkowicie unikać palenia tytoniu.
Następnie prof. dr hab. n. med. Tadeusz M. Orłowski omówił zależność między paleniem a zachorowalnością na raka płuc. Z dostępnych danych wynika, że chociaż nie każdy palacz zachoruje na nowotwór, to jednak 96 proc. chorych na raka płuc stanowią właśnie palacze. Co więcej, jeszcze sto lat temu choroba ta występowała niezwykle rzadko, zaś obecnie jest ona najpowszechniejszym typem nowotworu. Prof. Orłowski powtórzył, że najskuteczniejszą formą walki z rakiem płuc jest walka z paleniem, również biernym.

Kolejna prezentacja prof. dr hab. n. med. Jerzego Kozielskiego dotyczyła mało znanej, ale występującej u ok. 10 proc. populacji POChP (przewlekłej obturacyjnej choroby płuc). Prof. Kozielski przytoczył korzyści wynikające z porzucenia palenia tytoniu w myśl zasady, że "można uniknąć jednej przedwczesnej śmierci, jeżeli lekarz przekona do rzucenia palenia dwóch palaczy".
Wreszcie, pani dr n. med. Elżbieta Puścińska wyjaśniła, jakie metody rzucania palenia są skuteczne oraz dlaczego nie zalicza się do nich zastąpienie tradycyjnego papierosa jego elektronicznym odpowiednikiem. Dr Puścińska podkreśliła, że uzależnienie od tytoniu jest chorobą, wymagającą podjęcia leczenia oraz specjalistycznej opieki lekarskiej.


Informacje dodatkowe:
Kampania społeczno-edukacyjna „Eks-palacze – nic ich nie zatrzyma”, zainicjowana w 2011 r. przez Komisję Europejską, prowadzona jest we wszystkich krajach członkowskich. Ma ona na celu pomoc w rzuceniu palenia, a następnie w wytrwaniu bez nałogu.
Projekt promuje wynikające z życia bez tytoniu korzyści, takie jak lepsze zdrowie, lepsze relacje społeczne, większe oszczędności. Na potrzeby kampanii powstała specjalna, bezpłatna platforma internetowa – iCoach, która jest osobistym trenerem i przewodnikiem w walce z nałogiem. Korzysta z niej już ok. 360 tys. Europejczyków, w tym ponad 19 tys. Polaków, którzy postanowili rzucić palenie. Narzędzie określa poziom uzależnienia od tytoniu, zapamiętuje wprowadzane przez użytkownika dane o przyczynach nałogu, sytuacjach, w jakich zwykle pali, a następnie drogą mailową dostarcza zestawy ćwiczeń, testy, porady i wskazówki motywujące do rzucenia nałogu.
W 2012 r. Komisja Europejska i FC Barcelona ogłosiły rozpoczęcie wyjątkowej współpracy. Inicjatywa „Rzuć palenie z Barçą” ("Quit Smoking with Barça"- www.quitsmokingwithbarca.eu) połączyła sukces kampanii realizowanej przez Komisję Europejską „Eks-palacze. Nic ich nie zatrzyma” ze wsparciem milionów kibiców klubu Barça, aby w ten sposób pomóc ponad 28 milionom palaczy w Europie raz na zawsze „wykopać” ze swojego życia nałóg tytoniowy.