DiscoverEU: darmowe bilety kolejowe dla 18-latków chcących zwiedzić Europę

Dodano: 14 listopada 2019

Młodzi ludzie mogą ubiegać się o darmowe bilety kolejowe od 7 do 28 listopada dzięki inicjatywie DiscoverEU wspieranej przez Parlament Europejski. 

Alice i Lisi podróżowały razem po Europie w zeszłe wakacje dzięki inicjatywie DiscoverEU. Zdjęcie: @lisi_meets_world na Instagramie.  

 

 

Masz 18 lat, jesteś obywatelem UE i chętnie odkrywasz Europę i jej kultury? Skorzystaj z darmowego biletu kolejowego!

Dzięki staraniom posłów do Parlamentu Europejskiego, aż 50 000 18-latków skorzystało z szansy na podróżowanie za darmo po Europie od rozpoczęcia programu DiscoverEU w czerwcu 2018 roku. Pomysł na tę inicjatywę zaprezentowano po raz pierwszy podczas Europejskiego Spotkania Młodzieży (EYE) w 2014 roku.


DiscoverEU w pigułce

Co najmniej 20 000 młodych ludzi będzie miało szansę na podróż koleją po Europie między 1 kwietnia a 31 października 2020 roku. W tej edycji, o bilety mogą się ubiegać obywatele UE urodzeni w 2001 roku. Rejestracja jest otwarta od 7 listopada i potrwa do 12:00 (w południe) 28 listopada. Aby móc ubiegać się o bilet, należy odpowiedzieć na kilka pytań wielokrotnego wyboru.

Uczestnicy mogą podróżować przez maksymalnie 30 dni do conajmniej jednego innego kraju UE. Podróż odbywa się głównie pociągiem, ale w pewnych przypadkach są dostępne inne środki transportu, np. autobusy czy promy. Loty samolotem są dozwolone, gdy żadna inna forma transportu nie jest dostępna (np. dla osób pochodzących z odległych obszarów).

Laureaci o ograniczonej sprawności ruchowej lub szczególnych potrzebach mogą ubiegać się o dodatkową pomoc, np. pokrycie kosztów podróży dla osoby towarzyszącej lub psa-przewodnika dla osób słabowidzących.

Więcej informacji na stronie internetowej.

 

Wsparcie Parlamentu Europejskiego

Parlament Europejski był zdecydowanym zwolennikiem idei bezpłatnych biletów kolejowych dla europejskich 18-latków. Posłowie przyjęli trzy rezolucje, w których wyrazili swoje poparcie.

Parlament Europejski uważa, że inicjatywa pozwala młodym ludziom doświadczyć europejskiej różnorodności, lepiej się nawzajem zrozumieć i więcej dowiedzieć o Europie. Posłowie oczekują, że zachęcanie młodych obywateli do podróżowania po Unii Europejskiej i poznawania osób z innych krajów będzie sprzyjać rozwijaniu europejskiej tożsamości i wzmocni wspólne wartości UE.

 

Więcej informacji