Aktualności

Unia z przyrodą 21 maja 2020 Unia z przyrodą - Kryzys związany z koronawirusem pokazał, jak bardzo jesteśmy bezbronni i jak ważne jest przywrócenie równowagi między działalnością człowieka a przyrodą – powiedział wiceprzewodniczący KE Frans Timmermans. KE przyjęła dwie strategie, które mają powstrzymać utratę bioróżnorodności oraz pomóc w budowie zdrowego i zrównoważonego systemu żywnościowego.
Pandemia i przemoc 19 maja 2020 Pandemia i przemoc - Podczas pandemii zaobserwowaliśmy znaczny wzrost niektórych rodzajów przestępstw, takich jak przemoc domowa, cyberprzestępczość lub przestępstwa nienawiści – powiedział komisarz Didier Reynders. Z przeglądu stosowania obowiązujących regulacji wynika, że konieczne są dalsze prace w celu pełnej transpozycji przepisów UE dotyczących praw ofiar i europejskiego nakazu ochrony.  
Zaproszenie do składania wniosków - DG REGIO 18 maja 2020 Zaproszenie do składania wniosków - DG REGIO ZAPROSZENIE DO SKŁADANIA WNIOSKÓW 2020CE16BAT012 - Wspieranie zaangażowania obywateli we wdrażanie polityki spójności.                                            
Turystyka i podróżowanie w czasie pandemii 14 maja 2020 Turystyka i podróżowanie w czasie pandemii KE przedstawia pakiet wytycznych i zaleceń, które mają pomóc państwom członkowskim stopniowo znieść ograniczenia dotyczące podróży i umożliwić ponowne otwarcie przedsiębiorstw turystycznych, przy zachowaniu niezbędnych środków ostrożności w zakresie zdrowia. - Dopóki wirus wciąż krąży między nami, znoszenie ograniczeń i turystyka nie będą wolne od ryzyka – powiedziała komisarz Stella Kyriakides.
Komisja Europejska zatwierdza polską pomoc dla fi 13 maja 2020 Komisja Europejska zatwierdza polską pomoc dla firm Komisja Europejska zatwierdziła program o wartości 450 mln euro (ok. 2 mld złotych), który ma wspierać polską gospodarkę w związku z pandemią COVID-19. Środki wsparcia przewidziane w programie będą współfinansowane z funduszy strukturalnych UE (fundusze ESI). - Wsparcie to pomoże przedsiębiorstwom kontynuować działalność w trakcie i po pandemii – powiedziała wiceprzewodnicząca Margrethe Vestager.
Młodzież nie daje się pandemii 12 maja 2020 Młodzież nie daje się pandemii Pandemia COVID-19 wymusiła ograniczenie bezpośrednich relacji społecznych, co jest szczególnie dotkliwe dla młodych ludzi. Dlatego KE zainicjowała projekt „Europejska młodzież razem 2020” z budżetem 5 mln euro, w którym mogą uczestniczyć organizacje młodzieżowe działające na poziomie lokalnym. Celem jest pomoc młodym ludziom w zdobywaniu umiejętności przydatnych m.in. na rynku pracy.  
Dialog Obywatelski "Turecki problem Europy?&q 11 maja 2020 Dialog Obywatelski "Turecki problem Europy?" Już jutro (wtorek 12 maja) w godz. 14:00-15:00 odbędzie się Dialog Obywatelski ONLINE “Turecki problem Europy”. Naszym gościem będzie Dyrektor Maciej Popowski (DG NEAR), a spotkanie poprowadzi red. Marek Świerczyński. Oczywiście będzie można zadawać pytania: na czacie YouTube lub w komentarzach na Facebooku. Zapraszamy do dyskusji!  
#DzieńEuropy2020 9 maja 2020 #DzieńEuropy2020
Spot wideo z okazji Dnia Europy 9 maja 8 maja 2020 Spot wideo z okazji Dnia Europy 9 maja Unia Europejska świętuje w tym roku 70-lecie podpisania Deklaracji Schumana, która zapoczątkowała proces tworzenia wspólnoty europejskiej. Z tej okazji wrocławskie Biuro Parlamentu Europejskiego oraz Przedstawicielstwo Regionalne Komisji Europejskiej we Wrocławiu wyprodukowały spot opowiadający historię jednoczenia kontynentu.
Ludzka twarz odbudowy gospodarczej 7 maja 2020 Ludzka twarz odbudowy gospodarczej Podczas kryzysu wywołanego COVID-19 niezbędne będzie utrzymanie ochrony pracowników oraz ich dochodów – to przesłanie sformułowane przez unijnych ministrów ds. zatrudnienia i spraw społecznych na posiedzeniu Rady UE. Komisja Europejska będzie nadal wspierać Europejski filar praw socjalnych, aby zapewnić silny wymiar społeczny poprawy gospodarczej.
Kultura na platformie 6 maja 2020 Kultura na platformie Sektor kultury i kreatywny szukają nowych możliwości działania w czasie pandemii koronawirusa. Pomaga im w tym m.in. platforma Creatives Unite uruchomiona właśnie przez Komisję Europejską. Jej celem jest stworzenie przestrzeni wymiany pomysłów i inicjatyw oraz współtworzenia rozwiązań. Projekt uzyskał wsparcie Parlamentu Europejskiego.
#DzieńEuropy2020 #EUChallenge 4 maja 2020 #DzieńEuropy2020 #EUChallenge Zapraszamy wszystkich do wspólnej akcji z okazji Dnia Europy, to już 9 maja. Jest to dla nas wszystkich wyjątkowy dzień, który będziemy świętować w wyjątkowych okolicznościach!
Kolejne 150 mln euro na innowacje 30 kwietnia 2020 Kolejne 150 mln euro na innowacje Niemal dwukrotnie – do 314 milinów euro – podniesiono fundusz wsparcia dla firm rozpoczynających działalność oraz już działających w obszarze opracowywania i wdrażania innowacji do walki z koronawirusem. - Staramy się być elastyczni i szybcy, podobnie jak przedsiębiorcy, których wspieramy – powiedziała unijna komisarz Mariya Gabriel.
Ochrona niezawisłości sędziów w Polsce 29 kwietnia 2020 Ochrona niezawisłości sędziów w Polsce Komisja Europejska skierowała do Polski wezwanie do usunięcia uchybienia w związku z nową ustawą o sądownictwie z 20 grudnia 2019 r., która weszła w życie 14 lutego 2020 r. Tym samym wszczęła postępowanie przeciwko Polsce w sprawie uchybienia zobowiązaniom państwa członkowskiego. Zdaniem KE, ustawa o sądownictwie podważa niezawisłość sędziów w Polsce.  
Zaproszenie na Dialog Obywatelski 28 kwietnia 2020 Zaproszenie na Dialog Obywatelski W imieniu Komisji Europejskiej w Polsce serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału w Dialogu Obywatelskim z komisarzem UE Januszem Wojciechowskim ONLINE, który odbędzie się w czwartek 30 kwietnia br. w godz. 14:00-15:00.